Skip to content

Spanielių veislės

Spanielių veislė – viena seniausių šunų veislių pasaulyje. Populiari teorija apie spanielių veislės kilmę teigia, kad šie šunys kilę iš Ispanijos. Tai, istorikų ir veisėjų nuomone, patvirtina ir pačios veislės pavadinimas, kuri skamba panašiai kaip Chiens de l’ Espagnol  (Ispanų šuo, išvertus iš senovės prancūzų kalbos) arba Hispaniolus (Ispaniškas, išvertus iš lotynų kalbos).

Ankstyvaisiais viduramžiais spanieliai nebuvo skirstomi ar klasifikuojami – taip buvo vadinami šunys, kurie atitiko tuometinį spanielių veislės suvokimą: turėjo ilgas, gauruotas ausis, margą kailį ir puikiai medžiodavo paukščius. 

XVI a. pradžioje spanielių istorijoje įvyko esminis pokytis – jie buvo suskirstyti į dvi grupes: lauko ir vandens spanielius. Lauko spanielius išskyrė dar į du pogrupius – „sustingstantys“ spanieliai, kurie nurodydavo medžiotojui kur slepiasi jo grobis (iš pastarųjų vėliau buvo išvesti anglų seteriai) ir „baidantys“ spanieliai, kurie baidydavo paukščius ir smulkius gyvūnus, taip suteikdami medžiotojams galimybę gerai prisitaikyti ir nušauti grobį.

XVII a. “baidantys” spanieliai dar kartą buvo perskirstyti į kelias grupes, atitinkamai jų dydžiui: didžiausi tapo springer, vidutinio dydžio – sasekso, o mažiausi – koker spanieliais. Vėliau, bėgant amžiams, spanielių veislės klasifikacijos medis ženkliai išsiplėtė.

Tradicinės spanielių veislės (anglų kokerspanieliai, anglų springerspanieliai ir t.t) yra priskiriamos VIII FCI (Federation Cynologique Internationale) grupei, o  IX FCI grupėje rasite „žaislinių šunų” kategorijai priskiriamus kavalieriaus karaliaus Karolio spanielius. Kitaip tariant – tai yra visiškai skirtingos veislės. Taip pat, egzistuoja ir FCI nepripažinta veislė – rusų spanielis. 

Lietuvoje pirmieji grynaveisliai spanieliai, dėl sovietų okupacijos, pasirodė gana vėlai – tik aštuntąjame XX a. dešimtmetyje. Šie šunys greitai populiarėjo, ypač anglų kokerspanieliai – lietuviams patiko šie vidutinio dydžio ilgaausiai, kurie puikiai tiko auginti bute.

1992 metais būvo įkurtas Lietuvos spanielių savininkų klubas.