Šuo su dokumentais ar be jų?
Šis klausimas labai dažnai iškyla žmonėms, ketinantiems pirmą kartą įsigyti šuniuką. “Kam man dokumentai, jei neketinu vesti į parodas, juk šuo tuomet kainuoja brangiau?..” Žmonės rinkdamiesi šunį pirmiausia svarsto apie tinkamą jiems veislę: skaito internete ar enciklopedijose apie veislės standartą, domisi jos ypatybėmis, charakteriu, renkasi pagal išvaizdą ar dydį, Tuomet, pradėję ieškoti randa visą eilę skelbimų, panašių į šį: “Parduodu grynaveislius šuniukus – be dokumentų”.
NEAPSIGAUKITE! Turite suprasti, kad šuns kilmės dokumentai yra ne šiaip popieriukai, didinantys jo kainą. Ar Jums įdomu kodėl? Skaitykite toliau.
Tikras šuo, nesvarbu, kokios veislės jis bebūtų, turi įrodyti savo, kaip veislės atstovo grynumą. Net jei jau įsigijote šuniuką su dokumentais, tam, kad Jūsų numylėtinis galėtų susilaukti palikuonių, reikia įdėti nemažai pastangų.
Pirmiausia – parodos. Tai ne šiaip šou. Parodų metu teisėjai tikrina šuns eksterjerą, sukandimą ir būtinai – charakterį. Jei spanielis urzgia ar elgiasi agresyviai, jis gali būti diskvalifikuotas. Jei nevizgins uodegos (tai – ypatingas spanielių bruožas), taip pat nesulauks gero įvertinimo. Juk tai neatitinka šios veislės bruožų. O veisti galima tik gavus ne mažesnius įvertinimus kaip “puikiai” ar “labai gerai” ir būtinai bent keliose parodose, viena iš kurių turi buti tarptautinė arba veislės specializuota.
Ypatingas dėmesys parodose yra skiriamas charakteriui bei temperamentui. Neseniai kinologų pasipiktinimo sulaukęs įstatymas, diskriminuojantis tam tikras veisles (kurios Lietuvoje vadinamos agresyviomis) privertė mane tai irgi aprašyti. Agresyvumas nevisai priklauso nuo veislių. Tai yra irgi paveldima bei priklauso nuo auklėjimo. Todėl parodose nustebtumėte pamatę porą tūkstančių įvairių veislių šunų, mažų ir didelių, rankinių ir “kovinių” ir jie visi vienoje patalpoje ir be antsnukių. Ir nė vienas nėra agresyvus, bet kurį galima paglostyti, nes kitaip parodoje būtų diskvalifikuotas. Gal net nustebtumėte sužinoję, kad būna ir “spanielių”, kurie yra agresyvūs, tačiau užtikrinu – tai dažniausiai sugadintos psichikos paveldimumas. Veisėjai, veisiantys pagal veisimo nuostatus, niekada nepasiūlys Jums agresyvaus spanielio. Tokį šuniuką Jūs galite gauti pavadinimu “grynaveislis, bet be dokumentų”.
Pagal pasaulinę statistiką kai kur laikomi agresyviais ir labradorai ar haskiai. Yra straipsnis pavadinimu “spanielis-agresyviausia veislė pasaulyje”. Tačiau niekas nerašo kiek visų šunų agresyvumo išpuolių priklauso tikrai tam tikros veislės atstovams, tiems, kurie turėjo kilmės dokumentus… Žinoma, daug priklauso ir nuo auklėjimo, tačiau genetika yra irgi labai svarbu.
Kitas svarbus dalykas – sveikatos tyrimai. Kiekviena veislė turi tam tikrų būdingų ligų sąrašą, kai kurios iš jų perduodamos genetiškai. Todėl yra būtini tyrimai (pvz.: spanieliams – sąnarių displazijos ir akių tyrimas), kurių neatlikus VEISTI NEGALIMA (pagal LKD veisimo nuostatus). Tik gavus gerus rezultatus – veisėjas gali garantuoti, kad šuniukai bus sveiki ne tik, kol jauni, bet ir senatvėje. Įsivaizduokite, nusiperkate dogą, o po kelių metų jam kyla didelių rūpesčių su sąnariais (tai yra paveldima), ir Jums tenka 80 kg augintinį nešioti laiptais, o galų gale… užmigdyti. O kur epilepsija ar vėžys… Nes visą tai yra paveldima ir tyrimai reikalingi, kad sumažinti šių ligų tikimybę. Be dokumentų niekada nežinosite kas tėvai ar seneliai ir kokių problemų jie turėjo ar neturėjo. Visada siūlau geriau paimti tikrą mišrūną iš prieglaudos (ir nemokamai!) nei pirkti “veislinį, bet be dokumentų”. Mišrūnai yra atsparesni ligoms.
Dar yra labai gerai, jei šuniuko tėvai ar seneliai ištirti genetiškai. Jei visi pirmtakai yra visiškai genetiškai sveiki, šuniukai taip pat bus sveiki. Dažnai girdžiu: “patikrinkit ausis – spanieliai dažnai serga ausų ligomis, kartais kyla stiprus uždegimas, šuo net gali apkursti”. Jei šuniukai sveiki – nebus jokių paveldimų ligų!
Kai visi tyrimai atlikti – galima kergti. Beje, nepamirškime, kad patinas taip pati turi būti praėjęs visus šiuos etapus. Gimus šuniukams, geras veisėjas suteiks jiems visas geriausias sąlygas – tai ir švarios palutės, geriausias maistas, vaistukai nuo kirminų, skiepai, “čipai” (identifikavimo mikroschemos) ir priežiūra.
Taigi, dokumentai – tai tik viso šito patvirtinimas. Jei šuniukui jau išduodami dokumentai, o žmonės skambindami prašo parduoti mažylį be jų, tikėdamiesi, kad mokės perpus mažiau, šuniukas nuo to blogesnis netaps. Supraskite, Jūs mokate ne už popierių, o už kokybę. Patys dokumentai kainuoja 40-50 lt, o kiek pastangų ir pinigų reikia įdėti, kad juos gautumėte. Žmonės, kurie nenori investuoti tiek laiko ir pinigų, arba nėra tikri, kad jų šuo praeis visus šiuos išbandymus ir bus leista kergti, niekada nepasiūlys Jums šuniukų su dokumentais. O jei sakys, kad tėvai su dokumentais ir galėsite vėliau išsiimti šuniukams dokumentus- netikėkite! Dokumentai kartu su šuniuku, kuris yra skiepytas, būtinai „čipuotas“, su euro pasu yra perduodami iš karto su pasirašyta šuniuko perdavimo sutartimi. Tai yra privaloma!
Tad pasirinkę šuniuką be dokumentų pagalvokite, ką Jūs tada perkate. Norite spanielio, draugiško, protingo šuns, o galite gauti kvailą, neprognozuojamo charakterio, spanielio išvaizdos gyvūną. Jis gali ne tik sunkiai susirgti, užkrauti tiek finansinę, tiek moralinę naštą, bet ir nesugyventi tiek su vaikais, tieki su kitais naminiais gyvūnais. O tai spanieliui yra visiškai nebūdinga. Jei nusipirksite vokiečių aviganį, kuris garsėja lengva dresūra ir staiga pajusite, kad ne taip viskas paprasta… o jei dar neaiški agresija? Tuomet žmonės galvoja: “bet jis juk grynaveislis, tik kad be dokumentų”. Net jei abu tėvai su dokumentais, kodėl šuniukai – be, ar nesusimąstėte? Gal šeimininkams buvo uždrausta veisti? Pirkdami šuniuką be dokumentų gaunate “katę maiše”. Jei vis tik apsispręsite- turėkite tai omeny.
Būna ir taip, kad per apžiūrą kilmingų šuniukų jau matosi, kad šuniukas neatitinka veislės standarto. Tada ant kilmės dokumentų būna uždedama žymė “veislės brokas”. Jie yra puikūs namų augintiniai, bet veisti jau iškart negalima. Tokie šuniukai kainuoja perpus pigiau. Taip gali nutikti jei pvz. veislyne netyčia susikergė vienspalvis su margu spanieliu (ko daryti negalima, o be dokumentinių šuniukų daugintojai tai daro nuolat). Tačiau praktikoje vis rečiau pasitaiko brokuotų dokumentinių šuniukų, nes veisėjai labai stengiasi viską daryti teisingai, kad to nebūtų. Tam ir yra “veisimo nuostatai”. Jų reikia laikytis, kad išvengti tokių “brokų”.
Parodos, kergimai, tyrimai, šuniukų priežiūra, “čipai”, skiepai… Tai – kainuoja. O jei tėvai čempionai – šuniukų kaina kyla, nes ir jūsų šuniukai gali ateityje susilaukti puikių palikuonių. Todėl neapsigaukite vėl – šuniukų su dokumentais kainos irgi skirtingos. Jei norite draugo namams, neketinate vesti į parodas – jis bus pigesnis, nors ir su dokumentais ir ne brokuotas. Tad nusipirkę šuniuką iš veislyno pigiau, kuris yra “pet” klasės (“namams”) nepykite ant veisėjų po to, jei jį parodoje nurungs kiti veislės atstovai. Tai konkursas ir jei norite jame dalyvauti ir laimėti, reikia tam pasiryžti ir investuoti iš karto. Taip pat reikia perspėti veisėją, jis Jums parinks perspektyviausią mažylį. Na, o jei pasirinksite “pet” klasės mažylį, bet ateityje norėsite nors kartą susilaukti palikuonių – į parodą vis tiek reikės nuvesti; jei šuniukas neblogas – jūs gausite neblogus įvertinimus ir galėsite veisti. Tačiau nebūtinai tapsite čempionu. Tačiau tikrai žinosite, kad turite tos veislės atstovą, kurios norėjote, su tais charakterio bruožais, kurie aprašyti enciklopedijose ir Jums nekils jokių netikėtumų.
Jei šuniukas brangesnis, pavyzdžiui, labai gerų tėvų, iš puikiai žinomo veislyno, vienas geriausių pagal standartą iš vados- jis turi daug daugiau galimybių tapti parodų nugalėtoju, surinkti daugybę titulų ir, jei tai patinas, dažnai gauti užsakymų kergimui; o jei patelė – susilaukti tikrų būsimų čempionų.
Todėl atminkite, ne veltui veisti šunis be dokumentų yra DRAUDŽIAMA! Kol kas daugintojai dar nėra baudžiami įstatymų. Tačiau mano nuomone tai kenkia ne tik veislių reputacijai, bet ir šuniukų sveikatai. Daugintojai nesilaiko veisimo nuostatų (juk jie ne šiaip sau sugalvoti), kartais veisia kiekvieną rują, neatsižvelgdami į genetiką, tyrimus, spalvas, sudėjimo atitikimą (veisėjai kreipia dėmesį ir į tai, kad tai, ko neturi kalė savo išvaizdoje ar charakteryje, turėtų patinas ir atvirkščiai). Neteisingo veisimo pasekoje šuniukai gali būti silpni, ligoti, dėl spalvų- su pigmentacijos problemomis, taip pat su paveldimomis psichikos ligomis. Iš pažiūros sveikas ir gyvybingas šuniukas ateityje gali turėti daug problemų. Jei norite draugo, tuo labiau savo vaikui- atsakingai rinkitės augintinį! Ir šuniukų kainos priklauso ne tik nuo veisėjų akiplėšiškumo, godumo ar mados (visko juk nutinka…). Kartais tiesiog neįmanoma sumažinti šuniukų kainos, nes jiems būna ruošiamasi iš anksto bei įdėta nemažai pinigų, rūpesčio ir meilės. Geri veisėjai gyvena ne iš šunų, o dėl šunų. Ir labai dažnai kilmingų šuniukų vados net neatsiperka, nes žmonės negali tiek mokėti kiek būna įdėta.
Taigi, norėdami turėti protingą, sveiką, atitinkantį veislės išvaizdą ir charakterį šunį – rinkitės iš patikimų veisėjų, su geru genetiniu kodu, prižiūrėtą ir su dokumentais mažylį. Tik tuomet būsite tikri, kad Jūsų naujasis šeimos narys atneš Jums tik džiaugsmą ir – jokių neprognozuojamų rūpesčių.
Už straipsnį dėkojame veislyno Tonika savininkei Saulei Rinkevičiūtei.